Издателски договор.
1.Цел /предназначение/ на процедурата.
С издателския договор авторът отстъпва на издателя правото да възпроизведе и разпространи произведението, а издателя се задължава да извърши тези действия и да заплати на автора възнаграждение. Издателският договор е двустранен, консесуален, възмезден и срочен.Съществените елементи на издателския договор са три:
- отстъпват се минимум две правомощия – за възпроизвеждане и за разпространение на произведението;
- отстъпването винаги е за определен срок;
- отстъпването е възмездно;
3.Правно основание /регламент/ на процедурат - чл.43-чл.53 от Закона за авторското право и сродните му права.
4.Страни (субекти, участници) в процедурата:
- Автор на литературно произведение(титуляр на авторското право) в повечето случаи;
- Издател – организацията, физическото или юридическото лице, която поема задължението за възпроизвеждане и за разпространение на произведението.
5.Описание на процедурата.
5.1.Предварителни условия за действие на процедура:
- Създаване на авторско произведение – то може да бъде създадено предварително, по поръчка на издателя или в хипотезата на трудово правоотношение
- Възникване на авторското право по отношение на него- в зависимост от начина на създаване, то авторското право в първите два случая ще принадлижи на автора, ако не е уговорено друго, а в третия на издателя
5.2 Действия на участниците в хронологичен ред:
- писмено сключване на договора и от двете страни лично;
- преотстъпване от автора на изключителното или неизключително право към ползвателя за използване на произведение;
- Съществуват два вида издателски договори: договор за издаване на готово произведение и договор за издаване на произведение, което е създадено по поръчка, като във втория договор авторът се задължава да създаде произведението по поръчка на издателя.
6.Допълнения към процедурата.
Задължително е в деня на сключване на договора да се представи: препис от ръкописа и от другите произведения на изобразителното изкуство (евентуално инкорпорирани в произведението).
Специфични случаи: По изключение издателското правоотношение може да възникне и без договор в хипотезата, когато авторското произведение е било създадено в рамките на трудов договор, като в този смисъл работодателят придобива автоматично правото да го издава и разпространява за свои цели, по начин и до степен, съответстващи на обичайната му дейност, без разрешение на автора и без заплащане на възнаграждение.
Друго изключение от общото правило е че понякога с издателския договор се допуска да се отстъпи и ползването на произведението и по други начини освен издаването. При този вариант издателят има право да преотстъпва използването на произведението по тези други начини и на трети лица, разбира се, ако това е уговорено изрично. За това отстъпване издателят е длъжен да уведоми автора в писмена форма.
7.Отказ и обжалване на процедурата.
В случаите на разваляне се прилагат общите правила в този смисъл по ЗЗД, като производството е по ГПК.
8.Правни последици от процедурата.
От момента на сключване на договора за издателя възниква изключителното или неизключително право за възпроизвеждане и разпространение на вече създадено произведение или на произведение, което авторът се задължава да създаде, срока и обема, описани в договора, а за автора възниква правото на възнаграждение.
9.Приложения към процедурата
Издателски договор можете да получите незабавно чрез запитване на имейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..
Цена на договора 250лв. Направете запитването си сега онлайн и получете Вашите 5% отстъпка.