- Детайли
- Написана от Atanas Kostov
Илон Мъск е съден за нарушаване на търговска марка.
Срещу търговската марка “X”, преди известна като “Twitter”, е заведен иск във федерален съд във Флорида от маркетингова компания, която твърди, че новото име на социалната мрежа нарушава нейна търговска марка, включваща буквата „X”, предава Ройтерс.
Делото, заведено от “X Social Media”, твърди, че “X Corp”, чийто собственик Илон Мъск през юли започна ребрандирането ѝ от “Twitter” към “X”, може да предизвика объркване сред потребителите.Случаят изглежда е първият от потенциално многобройни спорове за търговски марки заради буквата “X”, която е често използвана в технологични брандове. „X” присъства в стотици, защитени на федерално ниво, търговски марки, които са собственост на компании като “Microsoft” и “Meta Platforms”. “X Corp” е подала заявление за защита на собствена търговска марка в САЩ едва миналия месец. Социалната медия “X” не е отговорила веднага на запитването за коментар във връзка със случващото се. “X Social Media” е отказала да коментира.
- Детайли
- Написана от Super User
1.Адвокат Костов, бихте ли представили за читателите ни кантора “ЮСАУТОР” - това все пак е един от водещите юридически офиси в България в областта на защитата на интелектуална собственост?
С удоволствие. Кантората е създадена през 2004 година, като и до днес, близо 20 години по-късно се занимава единствено и само с интелектуална собственост. Винаги казвам, че кантората ни е малка, един вид бутикова. Тя например е създала и обучила няколко доктора по право, като през годините имахме много интересни дела - спечелихме дело по опозиция срещу „Фейсбук“, които опонираха марка на български заявител, която съществува и днес. Наскоро решихме казуса за авторските права на Чудомир, като присъденото обезщетение бе рекордно за авторскоправните искове в България – 34 000лв., като миналия месец постигнахме нов рекорд в това отношение – обезщетение за нарушени авторски права за 68 000лв., като искът касаеше непозволено използване на аудио-визуално съдържание, заснето в България от австрийски продуценти. Това, с което най-много се гордея е, че сайтът на „ЮСАУТОР“ се превърна в една отворена, напълно безплатна онлайн библиотека за съдържание(статии, новини), което касае изцяло интелектуална собственост. Някой от материалите са прочетени над 50 000 пъти. Може би на това се дължи и факта, че през 2022г. бяхме номинирани и получихме награда за адвокатска кантора на годината в България. Към настоящия момент в кантората работят 5 души, от които 4 юристи и един технически сътрудник. Един от колегите ми, които се занимава изцяло с Интернет право и блокчейн технологии е френският колега, юрист - Мартен Гроан, който е завършил право в Сорбоната. Приятели сме от много години и накрая успях да го убедя да започне работа при нас, като той от 14 години живее и работи в България.
- Детайли
- Написана от SEO
- Детайли
- Написана от Atanas Kostov
Стартира нова магистърска програма "Интелектуална собственост и технологични стартъпи" в УНСС, катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“.
Цели на обучението:
- да се представят характеристиките и спецификите на новата бизнес среда, в която възникват и се проявяват специфични феномени като усъвършенствани дигитални технологии, киберсигурност, нови форми на организация на дейността и икономическа реализация и дигитална конкурентоспособност.
- Детайли
- Написана от Atanas Kostov
УНСС стартира нова магистърска програма "Интелектуална собственост и творчески индустрии" в катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“.
Целите на обучението, които се преследват с тази моагистърска програма са:
Необходимостта от подготовка на специалисти, които добре познават спецификите в процесите на създаване на иновационни продукти и технологии в материалното производство и на културни индустрии, продукти и тяхната пазарна реализация на основата на професионално познаване и използване на системата от икономически и управленски знания за интелектуалната собственост, дигитализация и технологичност, базирани на последните постижения на интелектуалната собственост.
- Детайли
- Написана от Atanas Kostov
Финансиране на Европейската комисия за блокчейн проекти.
Към днешна дата са планирани и използвани 347 млн. евро от ЕС за подкрепа на свързаните с блокчейн изследвания и иновации.
1.Европейска комисия.
През последните години Европейската комисия е активна в проучването на нуждите от научни изследвания и финансиране, свързани с блокчейн и технологиите на „технологии за дистрибутирани портфейли“ (от англ. „distributed ledger technologies“ или DLT).
Това е опит да се направи преглед на текущите и готовите за стартиране европейски проекти и пилотни проекти, свързани с блокчейн и DLT в цяла Европа.
- Детайли
- Написана от Atanas Kostov

- Детайли
- Написана от Atanas Kostov
"Клубът на цивилиста" и "Клубът на юриста Пловдив" при Юридическия факултет на Пловдивския университет ви канят на открита лекция на тема: "Технологични и правни аспекти на децентрализираните финанси (DeFi) в блокчейн екосистемата".
Лекцията ще се проведе на 28 март(вторник) 2023г., от 17.30ч. в Ректората на Пловдивския университет, аудитория №9.
Лектор на събитието ще е експертът в блокчейн технологиите адвокат Атанас Костов.
Заповядайте!
Събитието е без вход или предварителна регистрация. Запис на лекцията в YouTube можете да гледате тук.
- Детайли
- Написана от Atanas Kostov
Швейцарският дизайнер Филип Плейн загуби съдебна битка срещу “Ferrari” и бе осъден да плати 300 000 евро (352 000 долара) обезщетение на италианския автомобилен гигант.
Делото бе инициирано поради поведението на Плейн, касаещо две модни ревюта, проведени през пролетта на 2018г. и юни 2017г. По време на тези събития Плейн представя множество екзотични автомобили, включително „Ferrari“, „Lamborghini“ и „McLaren“, като от “Ferrari” се противопоставят на това действие, тъй като то е извършено без съгласието на автомобилния концерн и в нарушение на тяхната интелектуална собственост.
- Детайли
- Написана от SEO
Публичната справка в Патентно ведомство на Република България сочи факта, че икономистът Деян Николов, който е едно от остриетата на партия "Възраждане", е заявил през юли месец 2022г. търговската марка "Костя Копейкин". Какво е "Костя Копейкин"(депутатите на "Възраждане" многократно се обиждаха от този израз в миналия парламент, без да става ясно защо) и каква е причината тази марка да е толкова важна за партия "Възраждане" така и не става ясно?
Тук възниква резонният въпрос: какво цели регистрацията на тази търговска марка като обект на правото? Защита на интелектуалната собственост върху нарицателното "Копейкин" или развиване на мърчендайз търговски модел от партия "Възраждане", с цел популяризиране на марката и нейното монетизиране в чисто икономическия смисъл на думата? Напомняме на г-н Деян Николов, че неизползването на марка в срок от 5 години от нейната регистрация, може да доведе до нейната отмяна, т.е ще е добре да приоритезира ясно безнес целите на исканата от него защита по отношение на словната марка "Костя Копейкин".
Услуги
Юристи
Популярни публикации
- Правни аспекти на блокчейн домейните в Web3.
- Защо общите правила на извъндоговорната отговорност са неприложими към деликтните искове в интелектуалната собственост?
- MiCA – новата правна рамка на блокчейн индустрията.
- Децентрализирани финанси (DeFi) в блокчейн екосистемата.
- Kакво представлява „Софтуер като услуга“(„SaaS“)? Лицензиране и правна рамка.
- Географските означения или защо българската ракия и кисело мляко не са защитени на международния пазар?
- КАК ДА ЗАЩИТЯ АВТОРСКО ПРАВО?
- КАК ДА РЕГИСТРИРАМ ТЪРГОВСКА МАРКА?
Основни офиси
гр.София 1000
ул.”Софроний Врачански” №91, ет.1
гр.Пловдив 4000
ул."Цоко Каблешков" №10, ет.1